LICZNIK ODWIEDZIN

NASZA SIEDZIBA

       mapa


Szczegóły lokalizacji

 

HYMN JANA PAWŁA II

       

 

ZAPRASZAMY

UCZESTNICY PROJEKTU

PREZES STOWARZYSZENIA

Nasze logo AUDIENCJA

Geneza powołania inicjatywy Ogólnokrajowych Konferencji Samorządy RP dla Jana Pawła II .

W 2005 r. w trakcie V Krajowej Konferencji Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II w Częstochowie w dni. 15-16.X. 2005 r. po spotkaniu w auli Wyższego Seminarium  Duchownego z ks. Kard. Stanisławem Nagym , w ramach  V Dnia Papieskiego tuż po odejściu do Domu Ojca Jana Pawła II, postanowiliśmy powołać do życia kolejną inicjatywę upamiętniającą ten niebywały pontyfikat skierowaną do samorządów miast i gmin papieskich . Było ich w 2005 r. 120 , które nadały Ojcu Świętemu tytuł Honorowego Obywatela . Pomysł organizacji wspomnianych Konferencji wyniknął również po wizycie w Centrum Jana Pawła II w Krakowie , gdzie dowiedzieliśmy się że co roku głównie w Krakowie i Wadowicach spotykają się tylko niektórzy z wybranych miast i gmin prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w sytuacji gdy zainteresowanych problematyką papieską jest ogromna liczba pozostałych samorządów w całej Polsce!.

Na miejsce I Krajowej Konferencji skierowanej tematycznie na temat ochrony dóbr kultury narodowej wybrano Krośniewice, pow. Kutno, gdzie w dniach 23-24.III. 2006 zjechało się kilkudziesięciu samorządowców , z których najdalsi reprezentowali Przemyśl . Patronat nad Konferencją objął osobiście Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także m.in. bp Łowicki ks. ks.Andrzej Dziuba . Na tej Konferencji przyjęto uchwałę o potrzebie zjednoczenia w skali całego kraju wszystkich samorządów. Instytucji i organizacji z Nim związanych wokół tematyki papieskiej .

II Krajowa Konferencja , której przewodnim hasłem było : „ Pamięć i tożsamość – wkład Jana Pawła II w kształtowanie polskiego patriotyzmu” odbyła się w Gnieźnie w dniach 22-23 marzec 2007 r. Konferencji tej patronował tak jak poprzednio Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także  ks. abp Henryk Muszyński Metropolita Gnieźnieński .  

Na miejsce III Konferencji pod wiodącym hasłem :  „Kultura w nauczaniu Jana Pawła II” wybrano Kamieńsk pow. Radomsko . Przy fenomenalnym zaangażowaniu burmistrza Grzegorza Turlejskiego w dniach 27-28.III.2008 r. wypracowano koncepcję współpracy małych samorządów w zakresie forma upamiętniania pontyfikatu w małych samorządach .

O wszystkich dotychczasowych Konferencjach informowaliśmy uzyskując błogosławieństwo ks. Stanisława Kard. Dziwisza .

Z wszystkich Konferencji zrealizowaliśmy wydawnictwa pamiątkowe , edycje kart pocztowych , stemple , karty różańcowe itp. ślady aktywności .

Kolejna IV Konferencja z jeszcze bardziej bogatym programem i elementami odbyła  się w Oleśnie Śląskim w dn. 14-16.IX. 2011r. również pod  patronatem, m.in. Ministra Kultury i DN , bp Opolskiego i innych znaczących osób .

V Konferencja
- Samorządy RP dla JP II odbędzie sie w Jaworze woj. dolnośląskie w dn. 26-27-28.IX.2014 r. 

Po 2010 roku do grona Miast Papieskich dołączyły Bolków i  Bolków,Jawor na Dolnym Śląsku, Świdnica, Oborniki Wlkp.